Antonio Rosetti - Symfonie - VITAE POMERANORUM - Zaginiony Świat Muzyki Pomorskiej vol. 1
Description
- Symfonia C- Dur Op.3 Nr 1, RWV A 6
Adagio. Allegro Molto 9:42
Adagio 5:04
Menuetto 3:40
Finale. Presto 6:19
- Symfonia D- Dur Op.3 Nr 2, RWV A 12
Allegro Moderato 7:18
Andantino 4:47
Menuet 2:11
Allegretto Capriccio 4:03
- Symfonia g - moll RWV A 42
Vivace 7:24
Menuet Fresco 3:28
Andante Ma Allegretto 3:24
Allegro Scherzante 3:25
Orkiestra FAMD.pl
Paweł Osuchowski - dyrygent
Anton Rösler vel Antonio Rosetti
- niemiecki kompozytor i kontrabasista pochodzenia czeskiego, mylony z czterema innymi muzykami swojej epoki o podobnej niemieckiej i włoskiej pisowni nazwiska. Urodził się w 1750 roku w Leitmeritz (obecnie Litoměříce w północnych Czechach) zmarł 30 czerwca 1792 roku w Ludwigslust (Meklemburgia-Pomorze Przednie w Niemczech).
W bogatym dorobku kompozytorskim Rosettiego znajduje się przeszło 400 dzieł, głównie wokalnych, w formie pieśni, hymnów i antyfon oraz bardziej rozbudowanych jak chorały, ody, kantaty, ofertoria, msze i oratoria. Do historii przeszło wykonanie Requiem Es-dur Rosettiego podczas uroczystej Mszy Świętej w intencji zmarłego Wolfganga Amadeusza Mozarta 14 grudnia 1791 w kościele św. Mikołaja w Pradze. Podobnym echem odbiło się ostatnie wykonanie oratorium Jesus in Gethsemane na dworze Króla Prus Fryderyka Wilchelma II w 1792 roku na trzy miesiące przed śmiercią kompozytora. Jednak największą sławę za życia Rosetti zyskał dzięki kompozycjom instrumentalnym – muzyce solowej, kameralnej i orkiestrowej. Szczególnie koncerty i symfonie przyniosły kompozytorowi uznanie i popularność w całej Europie. Łącznie 51 symfonii skomponowanych na przestrzeni zaledwie 17 lat świadczy także o wyjątkowym talencie i genialnej łatwości z jaką powstawały kolejne dzieła. Najdobitniej ocenił kompozytora Charles Burney, ówczesny brytyjski historyk muzyki, który widział Rosettiego obok Haydna i Mozarta wśród największych geniuszy muzyki XVIII wieku. Dziś po latach jego muzyka świadczy o wyjątkowym bogactwie kultury epoki, której echa słyszymy w jego symfoniach. Orkiestra Famd.pl
Orkiestra FAMD.pl
Orkiestra zainaugurowała swoją działalność w 2009 roku pod skrzydłami Fundacji Akademia Muzyki Dawnej Fundacji działającej w Szczecinie, której zadaniem jest popularyzacja muzyki nurtu wykonawstwa historycznego. Zespół jako jeden z nielicznych w Europie gra na instrumentach klasycznych przełomu XVIII i XIX wieku w stroju a – 430 Hz. Członkami orkiestry są instrumentaliści grający na instrumentach historycznych, będący na co dzień solistami, kameralistami, jak i pedagogami renomowanych ośrodków muzycznych. Koncertmistrzem orkiestry jest Grzegorz Lalek, wybitny wirtuoz skrzypiec, łączący w swojej pracy grę solową, kameralną i orkiestrową. Założycielem i kierownikiem artystycznym orkiestry jest dyrygent Paweł Osuchowski. Kierunek rozwoju orkiestry zakłada międzynarodową współpracę artystów z krajów basenu morza Bałtyckiego.
wydawca: RecArt 2014
nr kat. RecArt0014
format: CD, digipack