Producers
Login

Jolanta Sosnowska, Maria Gabryś-Heyke - Beauty Dancing 2

Availability: dostępny
Dispatched within: 3 dni
Price: €10.10 10.10
quantity szt.

product unavailable

add to wish list

Description

 1. Tango Jalousie 3:56
 2. Valsette 2:19
 3. Hebrew Folk Song and Dance 4:33
 4. Tarantella 2:12
 5. Cracovienne 1:24
 6. Czardas Hullámzó Balaton, Op. 33, No. 5 5:49
 7. Polonaise in E flat major 4:23
 8. Danse Macabre Op. 40 7:16
 9. Tempo do Menuetto 2:54
 10. Three Dances from Kálló K. 104 5:08
 11. Klezmer Dance In-Laws' Dance 1:26
 12. Klezmer Dance Dance of Displeasure 1:14
 13. Klezmer Dance Dance of Delight 1:50
 14. Klezmer Dance Little Galitsian Dance 1:11
 15. Sarabande 4:04
 16. Bossanova Jazz Etude No. 6 2:50
 17. Rumba Tico Tico 2:21
 18. Milonga Picaresque 1:36
 19. Peruvian Dance 1:45
 20. Brazilian Dance 2:26

Jolanta Sosnowska - violin
Maria Gabryś-Heyke - piano

Wielbię taniec! – pisał na przełomie IV i V wieku św. Augustyn. Czyż istnieje inne muzyczne zjawisko o większym zróżnicowaniu a zarazem uniwersalności? Druga płyta z serii Beauty Dancing, zawierająca wybór wyjątkowych tańców z różnych stron świata, jest moim i Jolanty Sosnowskiej hymnem afirmacji życia, wyrażonym odmiennymi technikami kompozytorskimi, ale zawierającym to samo przesłanie. Walce, tanga, bossanova, rumba, menuet… Na płycie znalazły się utwory znane, ale także wiele fonograficznych premier – kalejdoskop tańców nieobecnych na scenach koncertowych, zapomnianych, odkrytych w zakamarkach bibliotek, przywróconych na nowo do życia.

Wielbię taniec, uwalnia on człowieka od ciężaru spraw, wiąże oddzielonego ze wspólnotą. W tańcu indywidualność, nie tracąc nic ze swej unikatowości znajduje płaszczyznę porozumienia ze wspólnotą. Poczucie przynależności, bycia częścią większej całości wyzwala radość, ożywia i wprowadza harmonię. Może stać się także elementem międzyludzkiej komunikacji. Za sprawą gestów, kroków tanecznych, ruchu wprawiającego w wibrację całe ciało, wyrażamy siebie nie godząc w wolność drugiego człowieka. Podobnie w muzyce kameralnej skrzypce i fortepian, różne w brzmieniu, sposobie gry i roli, jaką powierzają tym instrumentom kompozytorzy, w duecie nabierają nowej wartości, uzupełniają się i dopełniają tworząc nierozerwalną całość. Taniec angażuje całego człowieka, zakotwiczonego w swoim centrum, wolnego od żądzy posiadania ludzi i rzeczy, wolnego od demonów lęku przed zatraceniem własnego ja. Taniec, poza aspektem komunikacji i wyrażania własnych emocji, posiada jeszcze jeden wymiar – kosmiczny. Rytuał, powtarzające się elementy wpisane w odwieczne rytmy natury i wszechświata, naśladujące wędrówkę gwiazd na firmamencie, tajemnicza nić łącząca świat i człowieka znajduje swój głęboki, mistyczny wymiar właśnie w tańcu.

Istoto ludzka! Ucz się tańca. Bo inaczej, cóż poczną z Tobą aniołowie w niebie… Nasza muzyczna propozycja, którą z radością Państwu prezentujemy, jest wynikiem długich poszukiwań i czasami trudnych wyborów. Nie wszystkie utwory, które przygotowałyśmy, znalazły się na tym krążku. Wiele muzycznych „perełek” czeka wciąż na swój czas, a może kolejną płytę? Oby muzyka, której będziecie Państwo słuchali wyzwoliła tyle radości i emocji, ile przeżywałyśmy pracując nad jej przygotowaniem. Oby taneczny wir, działający uwalniająco i oczyszczająco, wciągnął także Państwa!
Maria Gabryś-Heyke


wydawca: For Tune 2021
nr kat. 0150(002)
format: CD, jewel case


 

Product reviews (0)

Currency
Languages
up
Shop is in view mode
View full version of the site
Sklep internetowy Shoper.pl