Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

ANYA JAGIELSKA - Lunas olvidadas - Zapomniane księżyce - pieśni sefardyjskie

Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 39,90 zł 39.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

1. Una matica de ruda Gałązka ruty 3:34
2. Nani, nani Lulajże 5:50
3. Avrix mi galamica Otwórz mi drzwi, śliczne dziewczę 3:37
4. Los biblilicos Słowiki 3:37
5. Morena me Ilaman Czarnolicą zowią mnie 3:39
6. Durme, durme Zaśnij, zaśnij 4:43
7. Dos amantes Dwóch wielbicieli 3:43
8. Por la tu puerta yo pasi Przyszedłem pod twoje drzwi 2:48
9. La roza linda Piękna róża 3:38
10. Noches, noches Noce, noce 4:14
11. Tres hermanicas Trzy siostry 4:17
12. Porgue llorax blanca nina? Czemu szlochasz jasne dziewczę? 6:51
13. Si verias a la rana Gdybyś widział żabkę 3:35
14. Los guisados de las berendjenas Jak przyrządzić bakłażana 4:00

skład zespołu:
Anna Jagielska - śpiew, gitara, kierownik artystyczny
Marta Maślanka - santur, cymbały
Michał Pindakiewicz - gitara
Mohammad Rasouli - flety nej
Robert Siwak - instrumenty perkusyjne
 


nagrano live w trakcie koncertu w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie w październiku 2008 roku
wydawca: ANYA Records 2009
nr kat pl. C78
nośnik: CD, digipack



ZAPOMNIANE KSIĘŻYCE - Pieśni sefardyjskie
"Muzyką sefardyjską zajmuję się z wielką pasją od kilkunastu lat i mój stosunek do tej muzyki i kultury jest bardzo osobisty. Pieśni, których korzenie sięgają średniowiecza zachowały w sobie coś zarówno z żydowskiej nostalgii, jak też z hiszpańskiego żywiołu i orientalnej zmysłowości. Świat niestety zapomniany..."

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski. Wywodzi się z Hiszpanii, czyli Sefarad, jak nazywano ją po hebrajsku. Kres panowania muzułmańskiego na Półwyspie Iberyjskim i wypędzenie Żydów w końcu XV w. sprawiły, że emigrująca z Hiszpanii ludność poniosła za sobą w świat tradycję muzyczną sięgającą dawnych wieków. Kultura Sefardyjczyków przetrwała do dziś i jest tradycją wciąż żywą, zwłaszcza w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Muzyka sefardyjska, w której nuta żydowska miesza się z hiszpańską i arabską, nosi również wpływy krajów, gdzie osiedlili się ówcześni emigranci.
Pieśni, które znalazły się na płycie, wykonane w oryginalnym języku ladino, nawiązują do tradycji średniowiecznej Hiszpanii, jak również do wykonań muzyki sefardyjskiej w arabskiej części basenu Morza Śródziemnego. Jednocześnie aranżacje utworów korespondują z ogólnoświatową tendencją łączenia form i stylów: przedstawiania z jednej strony odrębności poszczególnych nurtów muzycznych, a z drugiej ukazywania ich jako ogólnoświatowe dziedzictwo kulturowe.
W nagraniu uczestniczyli wybitni wykonawcy specjalizujący się od lat w muzyce dawnej oraz ludowej i etnicznej. Bardzo ciekawe jest również wybrane do nagrania instrumentarium. Aby podkreślić orientalne wpływy w muzyce sefardyjskiej, do projektu został zaproszony Mohammad Rasouli, muzyk perski specjalizujący się w grze na fletach nej.
Płyta "Zapomniane księżyce" ma dla mnie wyraz bardzo osobisty i jest efektem moich wieloletnich poszukiwań związanych z muzyką dawnej Hiszpanii.
Utwory, które znalazły się na płycie to wybór moich najbardziej ulubionych pieśni sefardyjskich. Większość z nich opowiada o miłości - to temat stale obecny we wszystkich wiekach i kulturach...
Aranżacje utworów są dziełem całego zespołu. Poprzez nagranie na żywo chcieliśmy zachować klimat osobistego spotkania i rozmowy ze słuchaczem.
Anya Jagielska

Anna Anya Jagielska - pieśniarka i gitarzystka, wykonuje muzykę z różnych epok i w wielu stylach swobodnie posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi.
W jej twórczości wyjątkowe znaczenie ma muzyka hiszpańska, sefardyjska i latynoamerykańska. Tej dziedzinie poświęca dużo miejsca zarówno w działalności koncertowej i fonograficznej, jak i dydaktycznej. Od paru lat współpracuje też ściśle z Instytutem Cervantesa w Warszawie.
Mimo, że do tej pory w kręgu poszukiwań twórczych Anny Jagielskiej znajdowała się przede wszystkim muzyka dawna oraz tradycyjna i ludowa, artystka nie stroni od innych gatunków. W jej repertuarze znajduje się m.in. tango argentyńskie i brazylijska bossanova.
Największy wpływ na rozwój jej techniki wokalnej miała praca z wybitną śpiewaczką Jadwigą Dzik, z wokalistką Dorotą Wasilewską oraz z Romaną Krebsówną. W dziedzinie muzyki dawnej jej mistrzyniami były tak znane artystki jak: Montserrat Figueras (Hiszpania) oraz Evelyn Tubb i Vivien Ellis (Anglia).
W zakresie gitary klasycznej kształciła się w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Bałałuszko oraz na licznych międzynarodowych kursach gitarowych m.in. z Jorge Cardoso, Roberto Ausselem i Davidem Russelem.
Zajmuje się też tańcem - brała udział w licznych kursach tanecznych: od tańców dawnych, przez taniec arabski i flamenco do tańców latynoamerykańskich m.in. salsy i tanga argentyńskiego. Posiada też dyplom instruktora Tańców w kręgu.
Anna Jagielska stale koncertuje i uczestniczy w międzynarodowych festiwalach w Polsce, Hiszpanii, Francji, Anglii, we Włoszech, w Niemczech i na Litwie. Współpracuje z wybitnymi solistami i kameralistami m.in.: z klawesynistą Markiem Toporowskim, cymbalistką Martą Maślanką, kontrabasistą Jerzym Cembrzyńskim oraz gitarzystami Michałem Pindakiewiczem i Marcinem Olakiem.
Jest współzałożycielką i kierownikiem zespołu COMTESSA, którego centrum zainteresowań stanowi muzyka dawna - głównie średniowieczna oraz muzyka ludowa.
Zajmuje się też działalnością dydaktyczną - prowadzi kursy i warsztaty: m.in. zespół wokalny LOS BILBILICOS.
Nagrywała dla radia i telewizji, dokonała również nagrań fonograficznych, w tym płyt solowych: „Drzewka migdałowe - Pieśni sefardyjskie”, „Songs of Ancient Spain - Pieśni dawnej Hiszpanii” oraz „Noche latina - Noc latynoska”, a ostatnio „Cantigas de Amigo - Songs to a lover – Medieval women’s songs”. Niebawem ukażą się kolejne płyty artystki związane z tematyką sefardyjską i starohiszpańską.

Opinie o produkcie (0)

Waluty
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl