


T/Aboret - Cyjanotypia
Opis
- Wieniec ruciany
- Puszcza
- Mak
- Różany
- Lavediha
- Wieniec mirtowy
- Walc palisander
- Czausz
- Kolebka lipowa
Natalia Czekała - fortepian, głos
Karolina Matuszkiewicz - fidel płocka, suka biłgorajska, kemenche, kobyz, skrzypce, głos
Krzysztof Guzewicz - instrumenty perkusyjne
Maciej Szczyciński - kontrabas
…To muzyka nieco powściąganych emocji, oferująca za to mnóstwo brzmieniowych wykonawczych niuansów. Muzyka inteligentna, która o tyle spełnia fundamentalną cechę folku, że pozostając w kręgu szerokich fascynacji tradycją (w tym przypadku wieloma różnymi tradycjami) pozostaje przede wszystkim własną, autorską, autonomiczną wypowiedzią. Wypływa zatem gdzieś z głównego nurtu folkowego, pojawiają się odwołania do polskiej muzyki tradycyjnej, ale i do tradycji orientu, zagarnia i muzykę klasyczną, i szeroko rozumiane jazzujące improwizacje To twórczość świadoma celu, nie epatująca efektownymi rozwiązaniami, pastelowa, pejzażowa, zarazem wyrafinowana i pełna podskórnego pulsu, kontrolowanych emocji, bowiem istotą jest tu precyzja i głębia, a nie dynamizm interpretacji.
…Wspomnieć wreszcie trzeba koniecznie o zarówno o graficznym opracowaniu płyty, jak i całej jego formalnej koncepcji. Nie przypadkiem rzecz bowiem zatytułowana jest „Cyjanotypia” i nie przypadkiem artyści mówią, że to ich „cyjanotypowy zielnik” wykorzystujący „czułość na światło, na symbol, na emocję”. Ten rodzaj autokomentarza mówi właściwie, metaforycznym językiem, wszystko o płycie. O tym jak ważny jest tu każdy detal, jak krucha i finezyjna to struktura, a zarazem jak bardzo umiejętnie skomponowana. Cyjanotypowym obrazkom (na okładce i wewnątrz) towarzyszą zatem utwory o tytułach odwołujących się do świata roślin, które w książeczce zyskują ważne i niezwykle trafne opisy, dotyczące ich znaczenia w ludowej mitologii – niepokojących i niosących nadzieję – pojawiające się zazwyczaj w miejscach granicznych, łączących ziemskie bytowanie z zaświatami.
Piękna to i niebanalna to muzyka, której można słuchać na wielu poziomach – od uznania estetycznego wdzięku po analizowanie poszczególnych elementów jej wyrafinowanej struktury. Za każdym słuchaniem oferujące nowe, ciekawe doznania.
Tomasz Janas
wydawca: T/Aboret 2021
format: CD, kartonowy ecopack