Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

TĘGIE CHŁOPY Dansing

Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 47,00 zł 47.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

1. Chłop od Rudek 3:35
2. Fokstrot 2:37
3. Gąsacki    3:09
4. Grudnia    2:56
5. Weselny    2:58
6. Polka Żydówka    3:26
7. Przejazdowy    1:59
8. Ulubiony matki Witkowskich    1:33
9. Pamiętam twoje oczy    3:33
10. Chłop Grębskiego    3:00
11. Śpiwa Kowalikowej    4:48
12. Polka Bugajskiego    1:56
13. W chaosie    3:10
14. Śpiwa rodowita    3:34
15. Walc od Antoniego Witkowskiego    4:35
16. Chłop Kowalskiego    1:43
17. Witkowskich na Bilmana    3:05
18. Nina    4:08

Skład kapeli:
Stanisław Witkowski - klarnet, saksofon altowy
Maniucha Bikont - tuba, śpiew
Maciej Filipczuk - skrzypce
Ewa Grochowska - skrzypce, śpiew
Mateusz Kowalski - akordeon
Michał Maziarz - skrzypce
Dorota Murzynowska - baraban
Szczepan Pospieszalski - trąbka
Marcin Żytomirski - skrzypce
Michał Żak - klarnet
gościnnie:
Władysław Bąk - akordeon, śpiew 

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów - tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

   Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie "chłopy" - trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także "światówkami" lub "śpiwami". Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby "sufit się podnosił" - jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej - trąbki, klarnetu.

   Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013). Większość z nich współtworzy wiele cenionych muzycznych projektów i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

   Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali wspólnie setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie też spędzali czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego. Wreszcie - razem grali do tańca na wieczornych zabawach podczas Taboru Kieleckiego. Do Tęgich Chłopów należy również wnuk Stanisława Witkowskiego, młody trębacz Damian Janda, który kontynuuje tym samym rodzinne tradycje muzyczne.

   Tęgie Chłopy biorą również udział w wydarzeniu teatralno-muzycznym w reżyserii Darka Błaszczyka "Orszak Weselny-Żałobny Rapsod", wyprodukowanym przez Polskie Radio.

 

***
W płycie Tęgich Chłopów zachwyca mnie odkrycie na nowo urody muzyki z remiz strażackich i wesel Kielecczyzny. To oberki i fokstroty, chłopy, nostalgiczne tanga i walce, grane (i śpiewane) w dużych dętych składach. Fantastycznie zagrana muzyka lekceważonej prowincji, grana do tańca poważnie, ale z poczuciem humoru. To pionierskie przedsięwzięcie.
Andrzej Bieńkowski 

Działalność kapeli to fenomen, nie tylko muzyczny. Chłopami kieruje przekonanie, że muzyka ta nie jest eksponatem ze skansenu kultury ludowej, ale że jej siła wiąże się z walorami czysto estetycznymi i ogromnym ładunkiem emocjonalnym, zachowanym w pamięci ludzi.
Ów pozytywny ładunek, energia, jaką ma w sobie ta muzyka jest wciąż do ,odtworzenia, odzyskania, umieszczenia w kontekście współczesnym.
Marcin Pospieszalski

 


wydawca: Muzyka Odnaleziona 2015
nośnik: CD + książka


 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Waluty
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl