Promocje
ADAM BAŁDYCH   Clouds  (with Vincent Courtois & Rogier Telderman)
ADAM BAŁDYCH Clouds (with Vincent Courtois & Rogier Telderman)

59,90 zł

Cena regularna: 79,90 zł

szt.
JOACHIM KUHN Trio Voodoo Sense
JOACHIM KUHN Trio Voodoo Sense

59,90 zł

Cena regularna: 82,90 zł

szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Wassim Ibrahim Pieśni LEWANTU

Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 2 dni
Cena: 49,90 zł 49.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

  1. Alhilua di
  2. Fok ‘iilna chil
  3. Muaszah Lamma bada
  4. Longa Riad
  5. Ya tyra tiri
  6. Ya szadi al’alhan
  7. Kaduk almyas
  8. Ya mahla alfusha
  9. Rakset Seti
  10. Ya fazr lamma tyl
  11. Almaya – Talea min bayt ‘ abuha 

Wassim Ibrahim - śpiew, ud
Tomas Celis Sanchez - instrumenty perkusyjne 

Pieśni Lewantu, czyli muzyczna podróż po ziemiach Lewantu i Egiptu. 

Mieszkam w Polsce od 2013 roku i rzadko zdarza mi się znaleźć oryginalny produkt muzyczny prezentowany w oryginalnej formie, bez żadnych dodatków i muzycznych  aranżacji. 
Zapraszam do podróży, której głównym celem jest przedstawienie niektórych pieśni Lewantu w oryginalnej formie, tak jak są one prezentowane w Damaszku.
Wassim Ibrahim 

Serdeczne podziękowania za współpracę przy realizacji płyty dla Christiny Eshak, Michała Kuźmińskiego, Bena Koschalka. 


realizacja nagrań, miks i mastering: Mariusz Szwugier
opracowanie graficzne i skład: Mariola Szklarska
wydawca:  Wassim Ibrahim 2023
format: CD, ecopack
www.wassimibrahim.net


1
Alhilua di
Autorem słów tej pieśni jest Badih Khairy, muzykę skomponował Sayed Darwish, a tytuł oznacza dosłownie „piękna dziewczyna”. Można ją interpretować na wiele sposobów, ale w tym przypadku opowiada ona o życiu w Egipcie i na Bliskim Wschodzie, o tym, jak zwykli ludzie ciężko pracują na swoje utrzymanie, nie tracąc jednak nadziei na godziwe i wolne  życie.

2
Fok ‘iilna chil
Ludowe pieśni z Iraku i Syrii należące do gatunku zwanego Qudud Al Halabiya. Są to melodie aramejskie, a teksty zostały do nich dopasowane. Obie pieśni opisują piękno ukochanej, wyczerpanie i udręczenie rozłąką oraz jedyny cel i nadzieję kochanka – spotkanie ze swoją miłością.

3
Muaszah Lamma bada
Pieśń ta wyraża zachwyt kochanka nad pięknem i wdziękiem jego ukochanej. Kochanek opiewa jej urodę i uskarża się bezradny, bo nic nie jest w stanie ugasić płomienia jego miłości i nieokiełznanej namiętności.

4
Longa Riad
Kompozycja Riada Alsunbati. Longa – to tureckie określenie lekkiej, prostej formy  instrumentalnej w muzyce Bliskiego Wschodu.
Forma ta wywodzi się z Bałkanów. W okresie okupacji osmańskiej rozprzestrzeniła się w Turcji, a w reszcie w muzyce arabskiej. Longa wyróżnia się naciskiem na zdolności muzyka i jego umiejętności kontroli nad instrumentem .

5
Ya tyra tiri
Pieśń ta wywodzi się z syryjskiego folkloru, skomponował ją Abu Khalil al-Qabbani w oparciu o tradycyjną, syryjską poezję ludową. Opowiada ona o tęsknocie kochanka za swoją ukochaną i jego oczekiwaniu  na  spotkanie  po  rozłące.

6
Ya szadi al.’alhan
Kompozycja Sayeda Darwisha do tradycyjnych słów, opowiada o posiadaczu słodkiego głosu wzbudzającego wszędzie radość i szczęście.

7
Kaduk almyas
Syryjskie utwory ludowe należące do tradycji z Aleppo. Opisują one piękno umiłowanej i znaczenie, jakie jej obecność ma w życiu kochanka.

8
Ya mahla alfusha
Folklor syryjski, utwór ten opowiada o pikniku przygotowanym dla ukochanego przy rześkiej, morskiej bryzie, oraz podkreśla wartość, jaką ma uśmiech i przechowanie przyjaźni oraz miłości na przyszłość.

9
Rakset Seti
Kompozycja  Omara  Alnaqshabandi.
Instrumentalna forma muzyczna demonstrująca rzemiosło i umiejętności wykonawcy przy jednoczesnym utrzymaniu orientalnego stylu muzyki.

10
Ya fazr lamma tyl
Syryjski utwór ludowy, w którym kochanek prosi światło świtu, żeby zbudziło jego umiłowaną przed wszystkimi innymi, wychwalając jej piękno i blask, którym promienieje ona na wszystko wokół. Kochanek wzywa świt, by obudził wszystkich, ale jego  ukochaną  najpierw.

11
Almaya – Talea min
bayt ‘ abuha
To dwa utwory z regionu Mezopotamii (pierwszy pochodzi z terenów dzisiejszej Syrii, kompozycja Diyaba Mashhoura,  a drugi – Iraku,  kompozycja Jbouri Alnajara i Nathema Naiima).
Słowami pierwszej pieśni kochanek opisuje swoją ukochaną i własną zazdrość o nią. W drugiej pieśni pragnie on zwrócić na siebie uwagę ukochanej, zyskać jej przychylność i miłość, ale ona nie zważa nań i nie dopuszcza go do siebie.

 

Opinie o produkcie (0)

Waluty
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl