Promocje
WILLIAM BYRD (1540-1623)   The Masses For 3, 4 & 5 Voices
WILLIAM BYRD (1540-1623) The Masses For 3, 4 & 5 Voices
33,00 zł 27,00 zł
szt.
DZIKIE POLA - Pieśni Cyganów - Studnia radości
DZIKIE POLA - Pieśni Cyganów - Studnia radości
14,90 zł 9,90 zł
szt.
MATEUSZ RYCZEK   Planetony
MATEUSZ RYCZEK Planetony
34,90 zł 29,90 zł
szt.
RAFAEL CORTES - Alcaiceria
RAFAEL CORTES - Alcaiceria
39,00 zł 29,90 zł
szt.
RAFAEL CORTES - Parando el tiempo
RAFAEL CORTES - Parando el tiempo
37,00 zł 29,90 zł
szt.
DAREK DOBROSZCZYK TRIO   Simple Delights
DAREK DOBROSZCZYK TRIO Simple Delights
27,00 zł 19,90 zł
szt.
WOJCIECH BŁAŻEJCZYK   Loopowizacje
WOJCIECH BŁAŻEJCZYK Loopowizacje
34,90 zł 29,90 zł
szt.
Cygański teatr Muzyczny TERNO  Kham
Cygański teatr Muzyczny TERNO Kham
19,00 zł 9,90 zł
szt.
LORENT & NERKOWSKI   Eidos
LORENT & NERKOWSKI Eidos
34,90 zł 29,90 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

ANYA JAGIELSKA - Lunas olvidadas - Zapomniane księżyce - pieśni sefardyjskie

Dostępność: dostępny
Cena: 39,90 zł 39.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

1. Una matica de ruda Gałązka ruty 3:34
2. Nani, nani Lulajże 5:50
3. Avrix mi galamica Otwórz mi drzwi, śliczne dziewczę 3:37
4. Los biblilicos Słowiki 3:37
5. Morena me Ilaman Czarnolicą zowią mnie 3:39
6. Durme, durme Zaśnij, zaśnij 4:43
7. Dos amantes Dwóch wielbicieli 3:43
8. Por la tu puerta yo pasi Przyszedłem pod twoje drzwi 2:48
9. La roza linda Piękna róża 3:38
10. Noches, noches Noce, noce 4:14
11. Tres hermanicas Trzy siostry 4:17
12. Porgue llorax blanca nina? Czemu szlochasz jasne dziewczę? 6:51
13. Si verias a la rana Gdybyś widział żabkę 3:35
14. Los guisados de las berendjenas Jak przyrządzić bakłażana 4:00

skład zespołu:
Anna Jagielska - śpiew, gitara, kierownik artystyczny
Marta Maślanka - santur, cymbały
Michał Pindakiewicz - gitara
Mohammad Rasouli - flety nej
Robert Siwak - instrumenty perkusyjne
 


nagrano live w trakcie koncertu w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie w październiku 2008 roku
wydawca: ANYA Records 2009
nr kat pl. C78
nośnik: CD, digipackZAPOMNIANE KSIĘŻYCE - Pieśni sefardyjskie
"Muzyką sefardyjską zajmuję się z wielką pasją od kilkunastu lat i mój stosunek do tej muzyki i kultury jest bardzo osobisty. Pieśni, których korzenie sięgają średniowiecza zachowały w sobie coś zarówno z żydowskiej nostalgii, jak też z hiszpańskiego żywiołu i orientalnej zmysłowości. Świat niestety zapomniany..."

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski. Wywodzi się z Hiszpanii, czyli Sefarad, jak nazywano ją po hebrajsku. Kres panowania muzułmańskiego na Półwyspie Iberyjskim i wypędzenie Żydów w końcu XV w. sprawiły, że emigrująca z Hiszpanii ludność poniosła za sobą w świat tradycję muzyczną sięgającą dawnych wieków. Kultura Sefardyjczyków przetrwała do dziś i jest tradycją wciąż żywą, zwłaszcza w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Muzyka sefardyjska, w której nuta żydowska miesza się z hiszpańską i arabską, nosi również wpływy krajów, gdzie osiedlili się ówcześni emigranci.
Pieśni, które znalazły się na płycie, wykonane w oryginalnym języku ladino, nawiązują do tradycji średniowiecznej Hiszpanii, jak również do wykonań muzyki sefardyjskiej w arabskiej części basenu Morza Śródziemnego. Jednocześnie aranżacje utworów korespondują z ogólnoświatową tendencją łączenia form i stylów: przedstawiania z jednej strony odrębności poszczególnych nurtów muzycznych, a z drugiej ukazywania ich jako ogólnoświatowe dziedzictwo kulturowe.
W nagraniu uczestniczyli wybitni wykonawcy specjalizujący się od lat w muzyce dawnej oraz ludowej i etnicznej. Bardzo ciekawe jest również wybrane do nagrania instrumentarium. Aby podkreślić orientalne wpływy w muzyce sefardyjskiej, do projektu został zaproszony Mohammad Rasouli, muzyk perski specjalizujący się w grze na fletach nej.
Płyta "Zapomniane księżyce" ma dla mnie wyraz bardzo osobisty i jest efektem moich wieloletnich poszukiwań związanych z muzyką dawnej Hiszpanii.
Utwory, które znalazły się na płycie to wybór moich najbardziej ulubionych pieśni sefardyjskich. Większość z nich opowiada o miłości - to temat stale obecny we wszystkich wiekach i kulturach...
Aranżacje utworów są dziełem całego zespołu. Poprzez nagranie na żywo chcieliśmy zachować klimat osobistego spotkania i rozmowy ze słuchaczem.
Anya Jagielska

Anna Anya Jagielska - pieśniarka i gitarzystka, wykonuje muzykę z różnych epok i w wielu stylach swobodnie posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi.
W jej twórczości wyjątkowe znaczenie ma muzyka hiszpańska, sefardyjska i latynoamerykańska. Tej dziedzinie poświęca dużo miejsca zarówno w działalności koncertowej i fonograficznej, jak i dydaktycznej. Od paru lat współpracuje też ściśle z Instytutem Cervantesa w Warszawie.
Mimo, że do tej pory w kręgu poszukiwań twórczych Anny Jagielskiej znajdowała się przede wszystkim muzyka dawna oraz tradycyjna i ludowa, artystka nie stroni od innych gatunków. W jej repertuarze znajduje się m.in. tango argentyńskie i brazylijska bossanova.
Największy wpływ na rozwój jej techniki wokalnej miała praca z wybitną śpiewaczką Jadwigą Dzik, z wokalistką Dorotą Wasilewską oraz z Romaną Krebsówną. W dziedzinie muzyki dawnej jej mistrzyniami były tak znane artystki jak: Montserrat Figueras (Hiszpania) oraz Evelyn Tubb i Vivien Ellis (Anglia).
W zakresie gitary klasycznej kształciła się w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Bałałuszko oraz na licznych międzynarodowych kursach gitarowych m.in. z Jorge Cardoso, Roberto Ausselem i Davidem Russelem.
Zajmuje się też tańcem - brała udział w licznych kursach tanecznych: od tańców dawnych, przez taniec arabski i flamenco do tańców latynoamerykańskich m.in. salsy i tanga argentyńskiego. Posiada też dyplom instruktora Tańców w kręgu.
Anna Jagielska stale koncertuje i uczestniczy w międzynarodowych festiwalach w Polsce, Hiszpanii, Francji, Anglii, we Włoszech, w Niemczech i na Litwie. Współpracuje z wybitnymi solistami i kameralistami m.in.: z klawesynistą Markiem Toporowskim, cymbalistką Martą Maślanką, kontrabasistą Jerzym Cembrzyńskim oraz gitarzystami Michałem Pindakiewiczem i Marcinem Olakiem.
Jest współzałożycielką i kierownikiem zespołu COMTESSA, którego centrum zainteresowań stanowi muzyka dawna - głównie średniowieczna oraz muzyka ludowa.
Zajmuje się też działalnością dydaktyczną - prowadzi kursy i warsztaty: m.in. zespół wokalny LOS BILBILICOS.
Nagrywała dla radia i telewizji, dokonała również nagrań fonograficznych, w tym płyt solowych: „Drzewka migdałowe - Pieśni sefardyjskie”, „Songs of Ancient Spain - Pieśni dawnej Hiszpanii” oraz „Noche latina - Noc latynoska”, a ostatnio „Cantigas de Amigo - Songs to a lover – Medieval women’s songs”. Niebawem ukażą się kolejne płyty artystki związane z tematyką sefardyjską i starohiszpańską.

Opinie o produkcie (0)

Waluty
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl