Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Bastarda - Nigunim

Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 59,90 zł 59.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

  1. Emes
  2. Mame
  3. Leyaakov
  4. Achar
  5. Kulom
  6. Omar
  7. Amaver
  8. Modzitzer
  9. Ledovid

Paweł Szamburski: clarinet
Tomasz Pokrzywiński: cello
Michał Górczyński: contrabass clarinet
gość specjalny:
Choir "Grochów", dyrygent: Maja Kłoskowska ("Ledovid")

„Zespół Bastarda powołał do życia w roku 2016 klarnecista i kompozytor Paweł Szamburski. Towarzyszą mu wybitni instrumentaliści - wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński oraz Michał Górczyński na klarnecie kontrabasowym. Artyści tworzą współczesne, bardzo osobiste wizje kompozycji z minionych epok. Improwizując wokół archaicznych melodii budują pomost łączący odległe w czasie światy muzyki, docierając do jej uniwersalnego, duchowego wymiaru.

Po zjawiskowej interpretacji utworów Piotra z Grudziądza („Promitat eterno”) oraz doskonałym albumie poświęconym rytuałowi śmierci w renesansie i średniowieczu („Ars moriendi”) Bastarda zabiera nas w kolejną muzyczną podróż. Tym razem twórcy sięgają po mistyczne, żydowskie pieśni bez słów - chasydzkie Niguny.

Rozwój Nigunów, które niejednokrotnie czerpały z lokalnych tradycji i wzorów muzycznych w kulturze chasydzkiej datuje się na XVIII wiek. To wyjątkowe modlitwy, za pomocą których w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu chasydzi docierają do „komnaty Boga”. Bastarda czerpiąc głównie ze spuścizny dynastii Modrzyc, a także z muzykologicznych zbiorów Moshe Bieregowskiego odkrywa przed nami piękno żydowskich melodii, eksplorując i filtrując je przez unikatowy, ukształtowany już język zespołu. 

Sylabiczne pieśni chasydów pozwalają artystom na swobodną improwizację oraz bardzo osobistą, intymną formę wypowiedzi. Inspirująca jest dla Bastardy także wewnątrzmuzyczna, narracyjna siła Nigunów. Bez słów opowiadają one o radości i smutku, o życiu w pełnym spektrum doznań, stanowią niejako istotę chasydyzmu, który zawsze oscylował między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną niemal ekstatyczną afirmacją życia. Mistyczne kompozycje tworzą przestrzeń, w której artyści poruszają się z ogromną swobodą, wielką klasą, wiedzą i wrażliwością tworząc nowatorskie, wybitne dzieło o niezwykłej sile i urodzie.”
Miron Zajfert (dyrektor artystyczny festiwalu „Muzyka Wiary Muzyka Pokoju”)


wydawca: Multikulti Project 2020
format: CD, ecopack


 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

tytuły, które mogą Cię zainteresować
Bastarda Nizozot
Bastarda Nizozot

99,60 zł

szt.
Waluty
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl