Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Gaudete

Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 39,00 zł 39.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

 1. Rorate coeli
 2. Pozdrowienie anielskie
 3. Stworzycielu gwiazd świecących
 4. Kyrie
 5. Spraw, bym powrócił
 6. Pieśń o słowie Bożym
 7. Alleluja
 8. Archanioł Boży Gabryjel
 9. Bądź wesoła, Panno
 10. Niebiosa, rosę
 11. Sanctus
 12. Modlitwa Jezusowa
 13. Ciebie całą duszą pragnę
 14. Agnus Dei
 15. Bądźże pozdrowiona
 16. Panie Jezu
 17. Pieśń tęsknoty
 18. Zawitaj, ranna jutrzenko
 19. O Gospodzie uwielbiona
 20. Niech cały wszechświat
 21. In lumine Tuo
 22. Tobie powierzam mą drogę

Album zawiera pieśni albo wprost adwentowe, a dokładniej, roratnie, albo mówiące o tęsknocie za Bogiem i Jego obecnością, z którą wiąże się zawsze Jego działanie. Ma również być zbiorem ilustracyjnym, przy którym nie tylko będziemy mogli cieszyć serca pięknem i prostotą muzyki liturgicznej, ale również uczyć się sami tych pieśni, by włączać się w oddawanie czci Panu Bogu.

Dominikańska parafia pw. św. Dominika w Warszawie na Służewie od lat gromadzi wokół siebie szerokie grono ludzi zaangażowanych w śpiew liturgiczny. Z tego środowiska wywodzi się m.in. Urszula Rogala, której kompozycje od lat ubogacają zbiór śpiewów w nurcie tzw. muzyki dominikańskiej. Osią płyty są utwory i opracowania jej autorstwa. Nie zabrakło również starszych i nowszych kompozycji muzyków, których twórczość jest obecna na Służewie.

Maciej Pisiałek, twórca szaty wizualnej albumu zadbał o to, by poszczególne elementy oddawały jego zawartość i nawiązywały do miejsca, w którym powstały nagrania. Kolorystyka światła została zainspirowana twórczością Jerzego Nowosielskiego. Ciemność, z której wyłania się światło ma symbolizować przyjście Chrystusa.

„Czas Adwentu zajmuje w życiu scholi służewskiej wyjątkowe miejsce. Przez wszystkie dni tego okresu liturgicznego, o godzinie 5:40 rano gromadzi się na ulicy Dominikańskiej grupa zaspanych śpiewających, którzy chcą wspólnie czekać na przyjście Pana: to powtórne na końcu czasów, to drugie - w tajemnicy Wcielenia i to trzecie - tu i teraz. W ciszy i ciemności przedświtu, pieśni o nadziei i tęsknocie brzmią wyraziściej i docierają jakby głębiej. Liturgia rorat prowadzi jej uczestników drogą, która mimo, że coraz bardziej znajoma, to każdego roku zupełnie inna: te same czytania i pieśni nabierają wciąż nowego znaczenia.

Pieśń liturgiczna jest przestrzenią spotkania człowieka z Bogiem. Co ważne, spotkanie to odbywa się nie w pojedynkę, lecz we wspólnocie wierzących podczas liturgii. Wspólny śpiew jest obrazem miłości między uczestnikami liturgii, którzy mimo dzielących ich różnic, jednym głosem uwielbiają Boga. W moim odczuciu taki jest kierunek myślenia o muzyce liturgicznej w środowisku skupionym wokół dominikańskich klasztorów i taka wizja pieśni jest przedmiotem poszukiwań mojej twórczości.
Odnowa liturgiczna zapoczątkowana została w latach osiemdziesiątych w dominikańskich ośrodkach we Francji. Przywróciła Kościołowi śpiew wielogłosowy, ale w nowej formie: już nie zawiłą, renesansową polifonię Palestriny w języku łacińskim, przeznaczoną bardziej do słuchania niż czynnego uczestnictwa, lecz pieśń łączącą w sobie dwa podstawowe wyznaczniki, piękno i prostotę. Piękno jako niedoskonałe odbicie piękna Boga pozwala nam przybliżać się do Niego, a prostota ma za zadanie włączać nas we wspólną modlitwę śpiewem. Ogromne znaczenie ma dla mnie również tekst tych pieśni: zazwyczaj oparty jest on na słowie Bożym, które wielokrotnie wyśpiewywane podczas liturgii, staje się dla śpiewających drogą życia”.
Urszula Rogala, kompozytorka

Nagranie zostało zrealizowane w kościele pw. św. Dominika w Warszawie na Służewie w dniach 20-24 lipca 2020

 


wydawca: Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny 2020
format: CD, digipack


 

Opinie o produkcie (0)

Waluty
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl