Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Linnamuusikud - Nutu Laulud - Lamentacje

Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 74,90 zł 74.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

 1. Nüüd südant inimene sa hästi valmista 5:03
 2. Venite ad me. Kõik tulge minu juurde nüüd 8:02

De Lamentatione Jeremiæ Prophetæ: Lectio I

 1. Prologus: Et factum est (Wacław z Szamotuł) 1:12
 2. Aleph. Quomodo sedet (Wacław z Szamotuł) 1:27
 3. Beth. Plorans ploravit (Wacław z Szamotuł) 1:47
 4. Ghimel. Migravit Judas 0:51
 5. Daleth. Viae Sion 0:38
 6. He. Facti sunt 1:16
 7. Responsorium I: In monte Oliveti (Mikołaj Zieleński) 5:41
 8. Nuta inimene 4:54

De Lamentatione Jeremiæ Prophetæ: Lectio II

 1. Vau. Et egressus est (Wacław z Szamotuł) 2:07
 2. Zain. Recordata est 1:07
 3. Heth. Peccatum peccavit 0:50
 4. Teth. Sordes eius (Wacław z Szamotuł) 2:23
 5. Responsorium II: Tristis est anima mea 3:46

                    ★★★

 1. Miserere. Oh Jeesus, sinu valu 5:56
 2. Media vita 6:02
 3. Ave Immaculata (Taivo Niitvägi) 4:50

 

Motywem przewodnim albumu są tytułowe Lamentacje,a dokładnie schemat wielkoczwartkowej liturgii Ciemnych Jutrzni, w układzie przewidzianym przez Liber Usualis. Oprócz liturgicznych tekstów chorałowych w aranżacji lidera Linnamuusikud, Taivo Niitvägiego, na płycie znalazły się również zrekonstruowane przez Marca Lewona Lamentacje Wacława z Szamotuł. Całość wieńczą pieśni estońskie, wpisujące się zarówno muzycznym jak i liturgicznym charakterem w przemyślaną i dopracowaną kompozycję Nutu laulud – pieśni opłakiwania.

Warto dodać, że te polskie Lamentacje są efektem stosunkowo niedawnego odkrycia (2016) dokonanego w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie i pracy rekonstrukcyjnej Marca Lewona. Po kilku latach od ich premierowego wykonania na festiwalu Misteria Paschalia przez zespół Cracow Singers pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Benett, możemy usłyszeć te piękne, renesansowe harmonie w zaskakującym i fascynującym wydaniu Linnamuusikud.

Nagrany repertuar uzupełniają tradycyjne estońskie pieśni ludowe opracowane przez Taivo Niitvägiego (Oh Jeesus, sinu valu, Venite ad me i in.).

To, co niewątpliwie spaja muzyczną warstwę Nutu laulud, to unikatowy język harmonii oraz niesłychana stopliwość brzmienia zespołu, z której Linnamuusikud słynie. Wszystko to razem skłania do medytacji i angażuje słuchacza bez reszty.

 

We wstępie do wydania Nutu laulud, Taivo Niitvägi podkreślił jak bardzo aktualną wymowę mają teksty zawarte w kompozycjach:

Niniejsze nagranie zespołu Linnamuusikud skupione jest wokół pieśni żalu i skruchy. Zarówno w cierpieniu osobistym, jak i ogólnoludzkim nadal mamy skłonność do szukania winowajcy na zewnątrz, zamiast spojrzeć na siebie. Oczywiście pośród globalnego zła i wojny trudno dostrzec, w jak wielkim stopniu samemu jest się jego przyczyną. Być może łatwiej jest pomyśleć o tym, co mógłbym zrobić, aby złagodzić zło, które już nastąpiło. O tym co i kto może w ogóle spowolnić tryumf zła, jeśli naszymi prawdziwymi wrogami nie są ludzie, lecz władze, rządcy świata tych ciemności, pierwiastki duchowe zła na wyżynach niebieskich? (Ef 6,12). Oczywistym jest, że człowiek nie może sam walczyć z takimi przeciwnikami. Skłoniło nas to do uczenia i napominania samych siebie przez psalmy, hymny i pieśni duchowe, z wdzięcznością śpiewając w waszych sercach Panu! (Kol 3,16). 


wydawca: In Canto 2022
nr kat. INC 10
format: CD + książeczka z tekstami utworów, digibook


 

Opinie o produkcie (0)

Waluty
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl